Prémiové krmivo pre prasnice pred zapustením

18 marca 2019
-
3 minut

Vysoká plodnosť u prasníc je základom pre úspešný chov. Tu je možné účinne ovplyvňovať pomocou prémiových krmív, ktoré sa vyrábajú s použitím čistených zŕn (tzn. s menším množstvom mykotoxínov). Znižuje sa tým výskyt nejasných zdravotných problémov a zaisťuje sa predvídateľná a konštantná plodnosť.

Vývoj prasnice

Reprodukcia začína správnym rastom a vývojom prasníc. Je potrebné ich inseminovať v rozmedzí 250 až 270 dní pri hmotnosti 140 až 160 kg. Dôležité je tiež merať a hodnotiť hrúbku chrbtového tuku.  

Počas obdobia rastu je dôležité im podávať dostatočné množstvo vápnika a fosforu, aby sa zaistil správny vývoj a pevné nohy. Od 25 kg sa usilujeme o denný prírastok 720 gramov. Pokiaľ používate živinovo slabšiu zmes, budú prasnice zaostávať, čo môže mať za následok oneskorenie prvej ruje. V prípade príliš bohatej zmesi sa zvyšuje pravdepodobnosť, že sa prasnice budú musieť predčasne vyradiť a reprodukčné výsledky nebudú dostatočné v dôsledku tukovej degenerácie (vemeno, vaječníky).

Správna ovulácia

Prasnice je potrebné premiestniť do pripúšťacej sekcie od 210 do 230 dní, aby si mohli zvyknúť na individuálne koterce. Aby sa dosiahlo úspešné oplodnenie, je potrebné zaznamenávať výskyt ruje v pripúšťacej sekcii a v oddelení pre prasnice. To umožňuje zvýšenie príjmu prémiového krmiva pre prasnice na 3,2 kg v období 7 až 10 dní pred plánovaným časom inseminácie.

Odstavenie

Je dôležité, aby boli prasnice odstavené v dobrej kondícii. Privítali by sme, keby tieto prasnice strácali maximálne 4 mm tuku počas laktačného obdobia. Na dosiahnutie tohto cieľa musí počas obdobia laktácie (tzn. 5 dní pred pôrodom a 25 dní do odstavu) konzumovať najmenej 170 NEv (energetická hodnota). To je možné docieliť pomocou prémiového krmiva pre prasnice od spoločnosti De Heus, ktoré obsahuje čistené zrno (bez toxínov), doplnkové Omega 3 mastné kyseliny, zvýšenú dávku stopových prvkov a vitamínov, chutnejšie suroviny, stále zloženie surovín, špeciálnu vlákninu a vyššiu dostupnosť vápnika a fosforu. Aby sa dosiahla maximálna ovulácia, musia odstavené prasnice dostávať od prvého dňa krmivo ad libitum.

Aké krmivo pre prasnice a v akej fáze?

Po inseminácii je dôležité, aby prasnice dostali dostatočné množstvo krmiva počas prvých 40 dní na zotavenie a zaistenie správneho uhniezdenia embryí (vysoká – nízka – vysoká kŕmna krivka). Posledných 30 dní hrá dôležitú úlohu na dosiahnutie správnej pôrodnej hmotnosti a vitality prasiat. Na tieto účely je možné použiť špeciálne prémiové krmivá pre obdobie gravidity. Okrem čisteného zrna (bez toxínov) obsahujú tiež Omega 3 mastné kyseliny a zvýšené množstvo stopových prvkov a vitamínov.

Pochopiteľne plodnosť prasníc ovplyvňuje mnoho ďalších faktorov; výživa je však kľúčová. Opýtajte sa svojho De Heus špecialistu na výživu, ktoré prémiové krmivá pre prasnice je možné u vás použiť na dosiahnutie optimálnych výsledkov vo vašom chove.

De Heus prémiové zmesi

Všetky naše krmivá pre prasnice sú vyrobené z čistených zŕn s vyššie uvedenými ďalšími surovinami. Všetky tieto úpravy zaisťujú predvídateľný výsledok, vysoký príjem krmiva, riadnu činnosť čriev, maximálnu odolnosť, dobrú plodnosť a dlhú životnosť prasnice.

Ak sú nutričné náležitosti v poriadku a správne prémiové krmivá (čistené zrno) podávané v správnom čase, vykonajú sa tak prvé kroky na dosiahnutie dobrých a predvídateľných výsledkov v reprodukcii.