Zo stajne s kravatami do boxovej stajne s dojacím robotom

22 feb 2023

Rodinná zmiešaná farma Van de Kamp-Vliek sa nachádza na okraji lesa v obci Putten v provincii Gelderland v Holandsku. V minulom roku vymenili kravín za boxovú stajňu s dojacím robotom. Bola to veľká zmena, ale sú radi, že sa k nej odhodlali.

Van de Kamp-Vliek

Farma

Nico (58) a Wilma (53) majú tri deti: Jan (17), Bernadet (16) a Mark (13). Prevádzkujú živočíšnu farmu s 55 dojnicami a 1 900 ošípanými na výkrm. Okrem toho majú 37 hektárov pôdy. Časť pôdy sa nachádza v blízkosti novej boxovej stajne a časť je vzdialenejšia. Z tejto pôdy je 23 hektárov trávnatých porastov, 11 hektárov sa využíva na pestovanie kukurice a 3 hektáre na pestovanie zemiakov.  

Najskôr to podstatné, potom to potrebné

Nicovi rodičia založili farmu v roku 1958. V roku 1996 sa Nico pripojil k rodičom a v roku 2003 farmu úplne prevzal. Od začiatku sa kravy dojili vo viazanom ustajnení a odvtedy sa stádo rozrástlo na 45 dojníc. Urobiť všetko, čo bolo potrebné pre kravy a ošípané, bola vždy ťažká práca. Wilma: "V tých časoch sme najprv robili nevyhnutné práce a potom užitočné práce, po ktorých nasledovala zábavná časť, ale tak ďaleko sme sa často nedostali. Vždy sme mali veľa práce."

Farma Van de Kamp-Vliek

Stajňa s dojacím robotom

V lete 2021 prešli na boxovú stajňu so 63 priestrannými ležoviskami a dojacím robotom GEA. Celá táto jednotka bola prepojená s existujúcou stajňou pre mladý dobytok a suchú dojnicu. Prechod prebehol veľmi dobre, hoci produkcia mlieka klesla viac, ako sa očakávalo, najmä u starších zvierat. Čiastočne to bolo spôsobené slabým jarným zberom siláže v roku 2021. Podobne ako mnohé iné siláže v minulom roku mala táto siláž nízky obsah bielkovín a tiež nízku koncentráciu VEM (mliečneho jedla). V dôsledku toho bolo potrebné upraviť kŕmne dávky pomocou koncentrátov bohatých na bielkoviny a energiu. Jednou z výhod tejto siláže však bolo, že išlo o vysokokvalitné krmivo s hrubou štruktúrou. To pomáhalo udržiavať zdravie kráv.

Vynikajúca spolupráca

Prechod na iný systém ustajnenia si vždy vyžaduje veľa práce navyše a je dobré vidieť, že v rámci odvetvia existuje dobrá spolupráca. Nico: "Napríklad medzi dodávateľom robotov a spoločnosťou De Heus bola vynikajúca spolupráca. Vždy sme dokázali spoločne nájsť riešenia problémov týkajúcich sa rôznych aspektov, ako je nastavenie, dávky alebo tabuľky koncentrovaných krmív. Pre kolegov, ktorí tiež plánujú prejsť na robotické dojenie, mám jednu radu: majte trpezlivosť, odvahu a statočnosť nechať si poradiť."

dojací robot

Zvyknúť si na situáciu

Hoci to bola veľká zmena pre ľudí aj zvieratá, Nico a Wilma si rýchlo zvykli. V predchádzajúcej situácii museli kravy len prijímať krmivo a produkovať mlieko. Všetko ostatné sa robilo za ne. Nico: "V predchádzajúcej situácii som sa pri kravách doslova krčil dvakrát denne. Dnes je tejto fyzickej práce oveľa menej. Teraz sa na svoje zvieratá pozerám z úplne inej perspektívy a oveľa viac pracujem so zoznamami." Keď krava odmieta dojenie, môže to byť znakom toho, že vodivosť mlieka je príliš vysoká. Vodivosť mlieka hovorí o koncentrácii iónov v mlieku. Napríklad mastitída spôsobuje zmenu koncentrácie iónov v mlieku, čo vás upozorní na problém. To vám umožní rýchlo zasiahnuť. Kravy, ktoré sa otelia, sa dokonale reštartujú a vy sa už nemusíte o ne starať. Dnes už nemám žiadne kravy, ktoré by som musel každý deň sledovať," hovorí Nico.

"Majte trpezlivosť, odvahu a statočnosť a nechajte to tak."

Pán Van de Kamp-Vliek

"Veľa jalovíc dáva mlieko."

Rodina Van de Kampovcov hodnotí prechod na nový systém pozitívne. Ich cieľom je mať do konca roka plné stádo. Nico: "Zdá sa, že tento cieľ dosiahneme, pretože mnohé jalovice začínajú dávať mlieko." Nico rozhodne nechce žiadne nakúpené zvieratá: "S tým sú vždy problémy. Nevyhovujú zdravotnému stavu stáda, nehodia sa do vašej stajne alebo nezodpovedajú vašim chovateľským cieľom." Teraz je situácia na vzostupe. Teraz, keď viac kráv dáva mlieko, počet litrov sa zvyšuje.

dojnice

Prst na pulze

Teraz, keď už všetko funguje tak, ako má, je dôležité držať prst na pulze a optimalizovať prevádzku tak, ako je to len možné. Na tento účel slúži napríklad robot Expert od spoločnosti De Heus. Nico: "Je príjemné, že sa o to stará spoločnosť De Heus, pretože ide o vysoko špecializovanú prácu. Pomáhajú mi spresniť a sprístupniť pozorovania na obrazovke. Vďaka tomu je ľahšie diskutovať o výsledkoch a robiť prípadné úpravy. Napríklad pokiaľ ide o prístup k dojaciemu robotu alebo poskytovanie kŕmnych koncentrátov. Tým, že mám prehľad o rôznych detailoch, získavam vynikajúci prehľad o výkonnosti kráv a robota."

Pasenie na pastvinách

V druhej polovici minulého leta sa kravy po tom, ako si zvykli na stajňu, vrátili na pastvu. Hoci to robili už predtým, očakávania po prechode na nový systém predčili. Nico sa domnieva, že krava si musí sama určiť, kedy a ako dlho sa bude pásť. "Robota na dojenie sme si neporobili preto, aby sme zvýšili pracovné zaťaženie, ale aby sme ho znížili."

Očakávania boli prekročené

Prechod na nový systém bol pre všetkých a všetko zúčastnené dosť náročný. Ale pri spätnom pohľade sú s ním Nico a Wilma veľmi spokojní. Aj predtým nás práca bavila, ale veľmi nás to zamestnávalo. Dnes máme opäť čas venovať viac času spoločenským aktivitám, a to nám ešte viac spríjemňuje život."

stáj