Zníženie hnačiek spôsobených baktériami Clostridium zmenou postupu kŕmenia

15 marca 2019
-
3 minúty

Prvý deň po pôrode sa zdá, že je všetko v poriadku. Ale druhý alebo tretí deň prasiatka v pôrodnici náhle kolabujú. Prvá vec, ktorá človeku napadne, je, že prasnica má príliš málo mlieka. Ale pri bližšom skúmaní je možné všade okolo pozorovať drobné škvrnky po hnačke. Pomocou rýchleho testu je ľahké zistiť patogény, ktoré v tom hrajú svoju rolu.

Príčiny počas gravidity

Pokiaľ výsledky ukazujú na Clostridium a ostatné patogény sú negatívne, je možné usúdiť, že výživa tu hrá dôležitú rolu. V období gravidity v hrubom čreve prebieha fermentácia. Okrem prospešných baktérií sa v čreve tiež množia škodlivé baktérie a jednou z nich je Clostridium. Počas prechodu od gravidity k laktačnému kŕmeniu sa proces fermentácie mení a umožňuje rozvoj infekcie u prasníc.

Infekcia spôsobená hnojom


Novo narodené prasiatka sa môžu nakaziť v dôsledku toho, že v danom priestore je stále prítomná infekcia od predchádzajúceho vrhu aj napriek vykonávanému čisteniu a dezinfekcii. Preto sa môžu prasiatka stále nakaziť, napríklad Clostridiom, baktériami z výkalov prasníc. V takom prípade sa problémy často ešte zhoršujú, pretože klesá tvorba mlieka u prasníc.

de_heus_pig_feed_-_clostridium_diarrhoea.jpg

Zmena postupu kŕmenia v prípade hnačky spôsobenej baktériami Clostridium

Pokračujúcim kŕmením krmiva pre gravidné prasnice až do pôrodu, zostáva proces fermentácie v čreve stabilný. Často sa tým dosiahne zlepšenie, ale všeobecne to nestačí na to, aby sme mali tento zamotaný problém celkom pod kontrolou. V tomto prípade môže byť riešením prémiové krmivo pre prasnice. Vďaka jeho zloženiu fermentácia v hrubom čreve prebieha správnym spôsobom. Podporuje rast laktobacilov a zabraňuje rastu baktérií E.coli a Clostridium.

Menej mykotoxínov

Vzhľadom na to, že suroviny citlivé na toxíny, ako je pšenica, jačmeň a kukurica, sa v prémiovom krmive čistia, dochádza k odstráneniu väčšiny mykotoxínov. Ich znížený prísun zaisťuje, že prasatá konzumujú menej mykotoxínov z mledziva a mlieka a tým sa podporuje ich zdravý vývoj. Navyše zloženie na seba nadväzujúcich prémiových krmív je také, že prechod od gravidity k dojčeniu prebieha hladko.

Vakcinácia

Okrem Clostridia hrajú kľúčovú rolu pri výskyte hnačky pri čerstvo narodených prasiat, obzvlášť u prasníc rodiacich prvýkrát, aj patogénne kmene E.coli a Rota vírusy. To je dôvod, prečo okrem správneho krmiva pre prasnice, je kľúčom k úspechu tiež správne stanovená vakcinačná schéma.

Riešite problémy súvisiace s chovom prasiatok, prasníc alebo výkrmom ošípaných?

Náš tím špecialistov je pripravený vám pomôcť.