Otvorili sme novú výrobňu kŕmnych zmesí na Slovensku

23 októbra 2020
-
2 minút

Naša spoločnosť na konci septembra spustila výrobu kŕmnych zmesí pre hospodárske zvieratá v Kendiciach pri Prešove. Nová továreň v hodnote 10 miliónov eur dokáže vyrobiť až 200-tisíc ton krmív ročne a môže tak zásobovať východnú polovicu Slovenska a priľahlé časti Poľska a Maďarska.

Krmivá pre rôzne kategórie hydiny, ošípané, hovädzí dobytok, ovce alebo králiky, to všetko sa bude vyrábať v Kendiciach vďaka multifunkčnej prevádzke. „Výrobné priestory nám umožňujú pripravovať krmivo pre viac kategórií zvierat a v prípade veľkého dopytu môžeme kapacitu výroby ešte navýšiť. Vďaka správne zvolenej technológii dokážeme reagovať na požiadavky trhu a vyrábať krmivá s rôznou štruktúrou podľa prísnych potravinárskych noriem, medzinárodných štandardov a certifikácií,“ vysvetlil náš generálny riaditeľ Ing. Pavel Musil.

Slovenská továreň De Heus je unikátna. „Preniesli sme do nej všetky naše skúsenosti z posledného projektu výrobne v Běstoviciach pri Chocni. Výrobná linka využíva tie najmodernejšie technológie spoločnosti Van Aarsen, ktoré sú pre výrobu krmív v súčasnosti k dispozícii,“ načrtol riaditeľ. Unikátna je vysoká miera automatizácie, ktorá zaisťuje plnú dohľadateľnosť a bezpečnosť vyrábaných krmív a tým tiež bezpečnosť potravín. Technológia umožňuje vyrábať nielen sypké, ale aj granulované tepelne opracované krmivá, prípadne drvené či melasované krmivá. Zároveň je možné aplikovať vysoké podiely oleja a ďalšie látky na už hotové granuly. Presnosť zamiešania surovín je 1 : 100 000, zásobníky dovoľujú pridávať až deväť rôznych kvapalín.

Založiť továreň na Slovensku sme sa rozhodli kvôli dlhodobej pozitívnej skúsenosti slovenských zákazníkov s De Heus. „Máme tu desiatky spokojných klientov, ktorých sme dosiaľ zásobovali z Českej republiky. Chceli sme pre nich byť bližšie, a tak sme hľadali vhodné miesto na výrobu krmív so zodpovedajúcim logistickým napojením,“ uviedol Ing. Pavel Musil. To sa nakoniec našlo práve v Kendiciach, v areáli bývalého Poľnonákupu. Pôvodným zámerom bolo zrekonštruovať predchádzajúcu výrobňu krmív. Nakoniec sme sa však rozhodli postaviť novú prevádzku bez kompromisov. Vďaka tomu môžeme ponúknuť slovenským chovateľom nielen kvalitné koncepty výživy s použitím lokálnych surovín, ale tiež profesionálny poradenský servis. Nová továreň má teraz šestnásť zamestnancov, do budúcnosti sa však počíta s ďalšími pracovnými miestami. Výroba zatiaľ beží na jednu zmenu, časom sa však bude prechádzať na viaczmennú prevádzku.

Krmivá De Heus sú pre chovateľov zaujímavé stálou kvalitou a opakovateľnosťou výsledkov. „Ako medzinárodne pôsobiaca spoločnosť neustále pracujeme na testovaní a zdokonaľovaní konceptov výživy zvierat. Vďaka tomu, že patríme do skupiny De Heus, dokážeme získané poznatky prostredníctvom našich poradcov poskytnúť všetkým chovateľom, s ktorými spolupracujeme,“ zdôraznil náš riaditeľ.