Ľudia

Pavel Ryšánek - Grain Leader Buyer

16 novembra 2020
-
2 minúty

Pavel Ryšánek je novopečený otecko, ktorý sa snaží svoj čas rovnomerne rozdeliť medzi starosť o syna, rodinu, dom a sád a prácu pre De Heus, kde pracuje ako nákupca už šesť rokov. Vyštudoval univerzitu obrany, odbor Nákup a logistika. Posledné dva roky študoval diaľkovo, a aby získal prax, pracoval u logistického providera. Na De Heus narazil náhodou, keď prehľadával inzeráty. Práca pre De Heus sa po promócii stala jeho prvým zamestnaním.

"Žiadny deň nie je rovnaký"

V spoločnosti De Heus má na starosti nákup obilia - ako zásobovanie miestnych tovární v Českej republike, tak  výrobne na Slovensku. Nakupuje suroviny od dodávateľov v Česku, Slovensku, Rumunsku, Maďarsku a na Ukrajine. Čiastočne sa podieľa na cenovej stratégii, ale niekedy musí riešiť aj sťažnosti na kvalitu surovín.

Ideálny pracovný deň

Najlepšií pracovný deň je podľa neho ten, ktorý začína návštevou farmy, kedy je potrebné odobrať vzorku suroviny (najmä, keď sa jedná o nového dodávateľa, rokovania o kontrole kvality alebo uzavretie zmluvy, pretože českí aj slovenskí farmári preferujú osobný kontakt miesto e-mailov a telefónnych hovorov ) a skončí v kancelárii kontrolou cien v systéme, zadávaním zákaziek, spracovaním papierových zmlúv a kontrolou pokrytie mixérov dostatočným množstvom surovín. 2/3 svojho času trávi v kancelárii a 1/3 na cestách.

Má rád variabilitu práce, keď žiadny deň v práci nie je rovnaký. "Jednoducho nikdy neviete, na akú príležitosť narazíte," hovorí. Pavol si svoje pracovné dni plánuje sám, preto oceňuje najmä flexibilitu, ktorú mu De Heus ponúka.

Vzťahy sú rovnaké

Pavol sa vždy cíti dobre, keď dokáže vyjednať dobrú cenu za kvalitné suroviny. "Pravdepodobne získate lepšiu cenu, ak máte priateľský vzťah na profesionálnej úrovni s dodávateľom. Ale rovnako ako u každého iného vzťahu je potrebné sa o neho dobre starať, "hovorí Pavel.

Osobnosť Pavla dokonale zapadá do tímu nákupného oddelenia, pretože jeho hlavnými črtami sú ústretovosť a komunikatívnosť. Nákupné oddelenie je rozdelené na dve imaginárnej polovice - jedna sa zaoberá hlavne obilím a druhá inými druhmi surovín. Jediným rozdielom je rozdielna miera času stráveného na cestách a v kancelárii. Vďaka tomuto systému každý vie, čo má robiť, takže nikdy nedochádza k nejasnostiam.