Chov teliat v zimných mesiacoch

21 novembra 2018
-
3 minúty

Keď končí leto a nastáva chladné počasie, je rozumné venovať zvláštnu pozornosť odchovu teliat. Zvlášť v priebehu chladného obdobia sú často citlivejšie na rôzne choroby vrátane porúch gastrointestinálneho systému, ako aj ochorenia súvisiace s pľúcami, nádchou, kašľom a chrípkou.

Najväčším rizikom v priebehu tohto obdobia je vlhkosť a prievan. Vírusy a baktérie sa často správajú agresívne vo vlhkom prostredí. To spôsobuje, že teľatá sú náchylné na infekciu a ľahko sa vzájomne nakazia. Druhou príčinou je prievan, ktorý do stajne prináša studenší vzduch než vnútri. Vzhľadom na to, že vzduch je chladnejší, rýchlo klesá k zemi, a tak často zasiahne aj teľa. Telo, ktoré rýchlo rastie a produkuje teplo, sa môže jednoducho nachladiť a rozvinú sa príznaky chrípky.

Kvalitné mledzivo má zásadný význam

Aby sa zaistilo, že teľatá budú mať v priebehu tohto obdobia čo najmenej problémov, je dôležité poskytnúť predovšetkým vysoko kvalitné mledzivo. To obsahuje veľké množstvo protilátok a chráni teľa v priebehu prvého obdobia. Vysoko kvalitné mledzivo sa dojniciam tvorí na základe optimálneho suchostojného obdobia. U nás, v spoločnosti De Heus, pracujeme s celým radom doplnkových krmív, ktoré optimálne pripravia kravu v suchostojnom období na produkciu dostatočného množstva vysoko kvalitného mledziva v čase otelenia. Tým zabezpečujeme požadovanú počiatočnú odolnosť. Okrem mledziva môžeme tiež zvýšiť odolnosť i pomocou vakcinácie. Najmä vakcinácia suchostojných kráv proti rôznym vírusom, ako sú rotavírusy a koronavírusy, je účinná proti týmto patogénom v tele teľaťa. Vďaka tomu teľa prijíma protilátky v mledzive očkovanej kravy.

Pokiaľ tieto základy nie sú v poriadku, vytvárajú sa zlé počiatočné podmienky, ktoré dávajú patogénom väčšiu šancu.

Základ pre zdravé zvieratá

Okrem účinku mledziva má zásadný význam aj celý rad ďalších prvkov. Pokiaľ nie sú v poriadku, vytvárajú sa tým zlé počiatočné podmienky, ktoré dávajú patogénom väčšiu šancu infikovať kravy. Prvým základným prvkom je hygiena. Udržiavanie vecí v čistote funguje na úkor patogénov. Veci, ktoré tu prichádzajú do úvahy, sú nádoby na pitie a koterce. Nezabudnite každý deň podávať čerstvé krmivo. Okrem udržiavania vecí v čistote je potrebné postarať sa o suché prostredie. V suchom prostredí sa vyskytuje menej patogénov.

Druhým prvkom je vetranie. Vetranie definujeme ako odsávanie spotrebovaného vzduchu a jeho nahradenie čerstvým vzduchom. Ten obsahuje veľké množstvo kyslíka. Prezrite si ventiláciu vo vašom ustajnení. Položte si otázku, či zaručuje výmenu vzduchu. Inými slovami: Kadiaľ sa privádza čerstvý vzduch a kadiaľ odvádza spotrebovaný vzduch? Existuje riziko prievanu? Existuje tu mikroklíma? Využite príležitosť a preskúmajte tieto záležitosti s odborníkom na chov dobytka zo spoločnosti De Heus.

Tretím prvkom je podávanie krmiva: Sú zvieratá kŕmené správnym spôsobom? Je podiel sušeného mlieka primeraný? Majú teľatá k dispozícii dostatok pitnej vody, kŕmnych koncentrátov a vlákniny? Veľa problémov, vrátane hnačky, je spôsobených prípravou a skrmovaním mlieka. Dôkladne skontrolujte rozpis, aby ste zistili, ktoré teľatá vyžadujú kŕmenie, a ubezpečte sa, či krmivo má správnu teplotu a je v zodpovedajúcom množstve. V zimných mesiacoch a pri teplotách pod 10 °C môžete trochu upraviť koncentráciu, zo 125 gramov/liter na 145 gramov/liter vody. V napájacom automate zvýšte koncentráciu zo 140 – 145 gramov na 160 gramov/liter.

Vo všetkom, čo robíte v období odchovu, sa snažte postupovať so zreteľom na prevenciu, a zvlášť veľmi pozorne sledujte a objasnite, čo sa deje. To pomáha predchádzať chorobám a chybám pri kŕmení a zabrániť stagnácii rastu.