Najhoršie kŕmenie je žiadne kŕmenie

21 novembra 2018
-
3 minúty

Zber úrody 2018 je z hľadiska objemových krmív uzavretý a nastáva, podobne ako v suchom roku 2015, počítanie bilancie siláží a senáží. Vystačia, nevystačia? Tento extrémne suchý rok spôsobil nižšie výnosy senáží i kukuričných siláží. Celý rad farmárov, ktorí nebudú mať dostatok objemových krmív, bude stáť pred neľahkou otázkou: Čo robiť a ako to vyriešiť. Máte dostatok? Ste v pohode. Vystačíte len tak-tak? Čakáte a kontrolujete množstvo. Chýba vám len trocha alebo veľmi veľa? Riešite.

Koncom roka 2015 bol celý rad farmárov v podobnej situácii, keď museli riešiť nedostatok objemových krmív. Skúsenosti z minulosti teda máme. Východiskom je nákup objemov. Áno, sú oblasti, kde sa urodilo. Problémom je doprava, cena a ďalej napr. sekundárne zahrievanie objemov dovezeného, našuchoreného a prevzdušneného krmiva.

Znižovanie stavu

Ďalším je znižovanie stavu dobytka. S býkmi je to najjednoduchšie, to príliš nebolí! Je možné predať aj jalovice. To je samozrejme bolestnejšie! A za akú cenu? Ešte sú tu dojnice, ktorých stav môžete znížiť. Predajom „neefektívnych“ dojníc, tým myslím dojnice s nízkou úžitkovosťou na konci laktácie, alebo môžete viac „zabrakovať“ na ostatné parametre. So znižovaním stavu dojníc prichádzajú negatíva, ako sú menšie tržby za mlieko, nevyužitie pracovníkov a priestorov na dojenie. To už bolí!  A k tomu všetkému platí trhové pravidlo: Pretlak čohokoľvek na trhu tlačí ceny nadol. Pozeráme sa aj do budúcnosti a vieme, čo sa stane, keď nebudeme mať mladé zvieratá do obratu stáda. Bude po nich vysoký dopyt a sme späť pri trhových pravidlách, cena pôjde nahor.

Riešenie De Heus

Objem sa dá tiež nahradiť vhodným jadrom. Ďalej musí byť kŕmna dávka vypočítaná veľmi šetrne k bachoru. Dojnice v prvej fáze laktácie majú bežne pomer jadra a objemu 50:50. Tento pomer sa môže posunúť v prospech jadrovej zložky, čím sa dá ušetriť až 8 kg objemových krmív na kus a deň (pri sušine objemov +/- 33 %).

Spoločnosť De Heus a.s. v Českej republike ponúka výrobok TMR BALANCE PLUS NON GMO, ktorým sa dajú nahradiť objemové krmivá. Ako už názov napovedá, je vhodný aj pre farmy v režime NON GMO. Tento produkt je zložený zo vstupných surovín pôsobiacich šetrne na bachor dojnice. Frakcia uhľohydrátov tlačiacich kravy do acidóz je tu veľmi nízka. Pri dobre vypočítanej kŕmnej dávke je to funkčný variant riešenia nedostatku objemových krmív.

Dávkovanie TMR BALANCE PLUS je do 4 kg. Uvediem rýchly príklad. Ak dojnici dáme 3 kg TMR BALANCE PLUS a uberieme 0,5 kg súčasného jadra, tak nám ešte zostávajú necelé 2,5 kg sušiny, o ktoré musíme znížiť kŕmnu dávku. A to je ten objem, ktorého množstva zodpovedá asi 6 kg objemových krmív na ks/deň. Táto úspora môže zachrániť život vašim dojniciam, ktoré by ste inak vyradili. Finančná kalkulácia je tiež jednoduchá.

Náklad narastie o 3 kg TMR BALANCE PLUS. Na druhej strane sa zníži o 0,5 kg iného jadra a k tomu o 6 kg objemových krmív. To samozrejme vyjde s vyšším nákladom na kŕmny deň, musíme si však uvedomiť, že dojnice dostanú o 2,5 kg jadra viac. A čo sa stane, keď im pridáte jadro? Mala by ísť nahor úžitkovosť, a to by malo pokryť vyšší náklad.  Pre presnejšiu finančnú kalkuláciu a návrh kŕmnych dávok nás kontaktujte. Zohľadnite, že objemové krmivo sa nedá šetrne nahradiť každým jadrom.

Riziká z nedostatku objemov

TMR BALANCE PLUS je riešením pre tých, ktorí nechcú znižovať stavy hovädzieho dobytka, nemôžu kúpiť objemy a chcú, aby ich kravy mali plné bachory a efektívnu produkciu. Podniky, ktoré majú kŕmne dávky dojníc viac postavené na objemoch 55 % na 45 % majú viac priestoru na zvýšenie jadra a môžu počítať s vyššou potenciálnou úsporou siláží a senáží. Kŕmna dávka, kde je pomer jadra vysoký, musí byť vypočítaná s vysokou pozornosťou predovšetkým k obsahu vlákniny a frakcii rýchlo stráviteľných uhľohydrátov, ktoré tlačia kravy do acidóz. Šrotované obilie je teda značne rizikovým komponentom a je potrebné podávať ho v menšom množstve.

Ďalším problémom je sušina kŕmnej dávky a separovanie jadra dojnicami pri žraní z kŕmneho stola. Keď zvyšujeme množstvo jadra v kŕmnej dávke, znižujeme množstvo objemových krmív, a to väčšinou ide ruka v ruke so zvyšovaním napr. slamy, tak rastie množstvo sušiny TMRky na kŕmnom stole. Zvieratá tak majú lepšie podmienky na vyberanie jadra z miešanky. Ideálne je, aby sa všetky zvieratá mohli kŕmiť v rovnakom okamihu. Ak to tak nie je, dominantnejšie kravy sa kŕmia ako prvé, vyberajú jadro a pomer jadra k objemu v ich reálnych kŕmnych dávkach oproti teoretickým (kŕmna dávka na papieri od výživára) je zase vyšší, príjem vlákniny nižší a riziko acidózy vyššie. Submisívne kravy budú vo väčšej pohode, pretože na ne zvýši viac objemu a menej jadra.

Význam vody v kŕmnej dávke

Celý rad podnikov je zvyknutý pracovať s vodou, ktorá sa pridáva pri tvorbe miešanky do kŕmneho voza. V prípade suchej alebo suchšej miešanky je veľmi dôležité pridávať vodu a pracovať s ňou. Zabezpečte krmičom také technické podmienky používania vody, aby jej dávkovanie do voza bolo rýchle. Niekedy je potrebné pridať i 10 litrov na ks/deň. Ak v hnojovej chodbe vidíte veľké množstvo hnačiek, ale aj veľké množstvo výkalov správnej konzistencie, na vine je veľmi často práve separácia krmiva dojnicami.

To, či sa rozhodnete pre TMR BALANCE PLUS NON GMO, aby ste nahradili nedostatok objemových krmív, záleží len na vás.

Pracovníci spoločnosti De Heus s.r.o. vám môžu pomôcť s finančnou kalkuláciou a správnym zostavením kŕmnej dávky.

 

Neváhajte a kontaktujte nás