Nový výživár pre robotické farmy

24 januára 2019
-
2 minut

V našom sortimente pre dobytok nájdete aj produkty, ktoré sú určené pre chovy s dojacími robotmi. Preto sme prijali nového člena obchodného tímu, ktorý sa špecializuje na výživu dojníc na týchto farmách. Sám sa vám predstaví a povie viac o svojej práci.

Dovoľte mi, aby som sa vám predstavil. Volám sa Filip Morávek a v spoločnosti De Heus pracujem na pozícii špecialistu pre výživu dobytka, ktorý je ustajnený a dojený v systémoch robotického dojenia, už viac ako pol roka.

Z pohľadu špecialistu na výživu dobytka je prístup k chovom s dojacími robotmi a farmám s dojacím zariadením diametrálne odlišný. Prečo? Kŕmna dávka sa skladá nielen zo základnej kŕmnej dávky (PMR), ktorá sa dojnému dobytku podáva na kŕmnom stole, ale tiež zo zmesi, ktorá sa dávkuje v dojacom robote, podľa dní v laktácii, či podľa mliečnej úžitkovosti. Správnou skladbou kŕmnej dávky sa dajú v systémoch robotického dojenia ovplyvniť dôležité vlastnosti dobytka, napr. ich aktivita, ktorá ovplyvňuje finálnu úžitkovosť dojníc.

Mojou ďalšou pracovnou náplňou je práca s dátami, ktoré dojací robot o jednotlivých zvieratách zbiera. Na základe týchto informácií a ich správnej interpretácie môžu odhaliť mnoho nedostatkov. Ich odstránenie môže zaistiť okrem iného aj vyššiu úžitkovosť. Softvér Robot Expert od spoločnosti De Heus je mi veľkým pomocníkom. Nahrávam doň zozbierané dáta a vďaka nemu môžu rýchlo a jednoducho analyzovať situáciu na každej robotickej farme. V mojej práci mi tiež veľmi pomáhajú predovšetkým naši holandskí a poľskí kolegovia, s ktorými sa pravidelne stretávame na farmách v ČR či v zahraničí a vymieňame si naše skúsenosti a postrehy.


V prípade záujmu o nezáväznú konzultáciu ma neváhajte kontaktovať.
E-mail: fmoravek@deheus.com, tel.: +420 770 161 617