Počet odstavených prasiatok mi vzrástol z 11,7 na 14,0 prasiatka extrémne vysokej kvality

16 sep 2020

Pán Nguyen Van Hoc z vietnamskej provincie Hai Duong bol pôvodne prepredajcom spoločnosti De Heus Vietnam. Horlivo postupoval a chcel si zriadiť vlastnú farmu, preto študoval poľnohospodársku techniku a vedenie podniku. Aj keď je v odvetví živočíšnej výroby „nováčikom“, tento pevný základ mu pomohol dosiahnuť výnimočné výsledky na jeho vlastnej farme.

Nguyen Van Hoc
Vietnam

V prvej generácii ošípaných bol počet odstavených prasiatok 11,7. V druhej generácii vzrástol na 12,7 a v ďalšej generácii sa zvýšil nad 14,0, pričom išlo o extrémne kvalitné a zdravé prasiatka. Nemal to však jednoduché. V roku 2017, keď mal finančné prostriedky na nákup pôdy pre farmu a splnenie svojho sna, bol trh na dne a ceny ošípaných dosiahli vrchol. Pán Hoc sa však nevzdal. Spomína na toto náročné obdobie: „Keby nebolo spoločnosti De Heus, ktorá ma podporila, nezvládol by som to.“

Rodinné súznenie a profesionálny zákaznícky servis

Pokiaľ ide o spoluprácu so spoločnosťou De Heus, pamätá si dátum prvej zásielky – 29. júna 2009. Zaujímalo nás, prečo si to tak jasne pamätá. Pán Hoc sa nám zveril: „Spoločnosť De Heus bola vtedy, v roku 2009 úplne nová, ale veľa som počul o jej povesti kvality produktov od suseda v dedine. To ma motivovalo, aby som to skúsil, a vtedy som sa k nej pridal.“ Tiež uviedol, že keby spoločnosť De Heus „nemala hmatateľné výsledky“, nezostal by s nami tak dlho. Zapôsobila naň aj rodinná atmosféra a profesionálny zákaznícky servis v spoločnosti De Heus, a tak to s nami ani napriek mnohým iným ponukám „nevzdal“.

„Keby nebolo spoločnosti De Heus, ktorá ma podporila, nebol by som tu“

Desaťročná cesta

Keď sa ho spýtame na spomienky, váha, keďže nie je jednoduché zhrnúť desaťročnú cestu niekoľkými slovami. Oči sa mu však rozžiaria, keď hovorí o podpore od vedúcich pracovníkov spoločnosti De Heus: „Nie je problém hovoriť so šéfom v spoločnosti De Heus.“ Vysvetľuje, že mal v úmysle vybudovať len malú farmu s 50 prasnicami a 500 ošípanými. Poradil mu však pán Nguyen Quang Hieu (zástupca generálneho riaditeľa spoločnosti De Heus na severe), ktorý poukázal na to, že v čase silnej konkurencie majú väčšiu šancu na prežitie skôr veľké farmy. Na odporúčanie pána Hieu pán Hoc odvážne postavil farmu s 200 prasnicami a získal podporu od veľmi blízkeho a nadšeného technického tímu.

Svetlá budúcnosť pri vstupe do hodnotového reťazca

S ohľadom na svoje plány do budúcnosti pán Hoc veselo diskutuje o svoje túžba stať sa súčasťou reťazca čistého bravčového mäsa na severe, kde spoločnosť De Heus pracuje po boku strategických partnerov, vrátane fariem a bitúnkových spoločností, pri výrobe vysokokvalitných bravčových výrobkov určených na vývoz. Verí, že vstup do hodnotového reťazca prinesie farme i spotrebiteľom veľa výhod. Vlastníka farmy, ako je on sám, zbaví neistoty a nestability v živočíšnej výrobe a spotrebiteľovi preukáže kvalitu jeho výrobku. Na tento ďalší krok sa pripravuje získaním certifikácie VietGAP pre svoju farmu na provinčnej a centrálnej úrovni. Len čo bude pripravený vstúpiť do hodnotového reťazca, bude každá časť procesu farmy dôkladne zaznamenaná a spravovaná na účely správy údajov.


Súvisiace témy: