Aminokyseliny, mikroprvky a vitamíny v krmivách pre prasnice

09 novembra 2016
-
2 minut

Diéty pre vysokoprodukčných prasnice musí obsahovať vyvážené množstvo a pomery aminokyselín. Ak nie sú aminokyseliny dodávané v správnom pomere, nemôžu sa všetky využiť pre tvorbu bielkovín v tele prasnice.

Nadbytočné už vstrebané aminokyseliny sa čiastočne prepracujú na energiu, ale ako konečný odpadový produkt vzniká močovina. Je to energeticky náročný proces s veľkou záťažou pečene. Nestrávená časť bielkovín je živnou pôdou pre rozvoj nežiaducej mikroflóry, ktorá po vylúčení do prostredia koterca ohrozuje prasiatka.

Spoločnosť De Heus preto súčasné receptúry kalkuluje na čo najnižší obsah celkového dusíka a na obsah stráviteľných aminokyselín, kde sa zohľadňuje kvalita surovín, a na viac pomerov než len bežný pomer lyzínu k metionínu, cysteínu, treonínu a tryptofanu. Ďalšími limitujúcimi aminokyselinami sú valín, leucín, izoleucín, histidín, fenylalanín a tyrozín. Všetky tieto pomery by sa mali zohľadniť pri tvorbe receptúr.

Množstvo mikroprvkov a vitamínov

Hladina mikroprvkov a vitamínov musí smerovať k podpore metabolizmu. Celý rad vitamínov a minerálov je súčasťou enzýmov, ktoré sa podieľajú na metabolizme cukrov, tukov a bielkovín. Majú podiel na ukladaní a využití energie a tvorbe protilátok. Uplatňujú sa pri udržaní vysokého výkonu a zdravotného stavu organizmu. Spoločnosť De Heus sa zamerala najmä na vitamíny skupiny B, ktorých potreba bola stanovená pred desaťročiami a normy nezodpovedajú moderným plemenám prasiat. Niektoré hladiny sa zvýšili až na niekoľkonásobok bežne používaných hodnôt.

Potrebujete ďalšie informácie? Kontaktujte nás

Riešite problémy súvisiace s chovom prasiatok, prasníc alebo výkrmom ošípaných?

Náš tím špecialistov je pripravený vám pomôcť.