Osivo ďatelinotráv – BESTERGRASS

21 novembra 2018
-
3 minúty

Je to už niekoľko rokov, čo spoločnosť De Heus a.s. prišla na slovenský trh s osivami jetelotrav pod komerčným menom Bestergrass. Toto osivo bolo pripravené špeciálne pre slovenské podmienky a na jeho príprave sa podieľali ako osiváři z firmy Barenbrug tak výživári De Heus.

Predstavenie osív Bestergrass spoločnosti De Heus

Uplynulo už niekoľko rokov odvtedy, čo spoločnosť De Heus a.s. prišla na český trh s osivom ďatelinotráv pod komerčným názvom Bestergrass. Toto osivo bolo pripravené špeciálne pre české podmienky a na jeho príprave sa podieľali jednak osivári z firmy Barenbrug, jednak výživári zo spoločnosti De Heus.

Firma Barenbrug pôsobí na celosvetovom trhu už viac ako 100 rokov a skúsenosti s pestovaním týchto ďatelinotráv odovzdáva aj výživárom firmy De Heus. Ako mali naši kolegovia z materskej firmy možnosť zistiť, český farmár dokáže pestovať na pomerne dobrej úrovni kukuricu, ale nie trávy a ďatelinotrávy. Škoda, ide o krmivo s veľkým potenciálom.

Intenzívne hnojené ďatelinotrávy a trávy dosahujú okolo 16 – 17 % NL, energiu i na úrovni 920 – 980 VEM (6,35 - 6,8 NEL – ako pri kukuričnej siláži) a vysokú stráviteľnosť organickej hmoty (+ - 73 %). A čo je zvlášť zaujímavé pre zodpovedného výživára: táto energia nepochádza zo škrobu, ako sme zvyknutí pri kukuričnej siláži. To ocenia predovšetkým jalovice staršie ako 5 mesiacov, dojnice na konci laktácie a suchostojné kravy, teda skupiny zvierat so sklonom k tučneniu! Vysoká hladina energie a cukrov má veľmi pozitívny vplyv na chutnosť kŕmnej dávky, a teda aj na množstvo prijatého krmiva u najprodukčnejších dojníc.

Vysoká koncentrácia cukrov má zásadný vplyv aj na konzervačný proces. A keď už sme pri senážovaní, aj natlačenie ďatelinotráv je na rozdiel od lucerny oveľa jednoduchšie. Je to dané tým, že lucerna má pomerne silné stonky plné vzduchu, čo pri intenzívnych ďatelinotrávach nehrozí, výnos je tu tvorený listami.

Aktuálne sú v ponuke spoločnosti De Heus 3 druhy osív týchto ďatelinotráv:

  • Bestergrass White

Viacročná ďatelinotrávna zmes s obsahom bielej ďateliny. Výborná vytrvalosť a odolnosť voči suchu.

  • Bestergrass Green

Viacročná trávna zmes vhodná pre vlhké a kyslé pôdy.

  • Bestergrass RED

Dvojročná ďatelinotrávna zmes na použitie na ornú pôdu. Je tolerantná ku kyslému pH.

Chcete sa dozvedieť viac o týchto ďatelinotrávach?

Kontaktujte našich špecialistov na výživu dobytka